Δευτέρα, Ιουλίου 17, 2017

Χρυσό μετάλλιο ο Ρόδιος Μιχάλης Σεΐτης!!!

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τον ελληνικό στίβο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΑμεΑ του Λονδίνου είναι γεγονός. Ο Μιχάλης Σεΐτης, με χρόνο 51.41 στην κατηγορία Τ44 τερμάτισε πρώτος στα 400μ.

Ο Ροδίτης πρωταθλητής, ο οποίος είναι και κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ στο συγκεκριμένο αγώνισμα, χάρισε στην Ελλάδα το τρίτο συνολικά μετάλλιο έως τώρα στη διοργάνωση μετά τα ασημένια των Μαρία Σταματουλά (σφαίρα) και Χρήστου Κουτούλια (τριπλούν).

Την δεύτερη θέση με 54.07 πήρε ο Ιταλός Μανιγκράσο, ενώ τρίτος με 55.70 κατετάγη ο επίσης Ιταλός, Ντι Μαρίνο.

Παγκόσμιο ρεκόρ ο Σεβδικαλής

Παγκόσμιο ρεκόρ στο άλμα εις μήκος κατηγορίας Τ43, πέτυχε ο Γιάννης Σεβδικαλής. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος αγωνίστηκε στον μικτό τελικό κατηγοριών 43/44, στην τρίτη προσπάθεια προσγειώθηκε στα 6 μέτρα 21 εκατοστά, επίδοση που είναι κατά 21 εκατοστά μεγαλύτερη από το παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει ο ίδιος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του ΟΑΚΑ. Παράλληλα, ο Σεβδικαλής κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό, στον οποίο όλοι οι αντίπαλοί του ήταν κατηγορίας Τ44.